برای اینکه بتوانید دامنه ir ثبت کنید باید یک شناسه در سایت ایرنیک ایجاد نمایید . برای ثبت نام در سایت ایرنیک و ساخت شناسه ازطریق آدرس https://www.nic.ir/Create_New_Handle وارد سایت ایرنیک شوید. پس از ورود به سایت،پس از انتخاب نوع شناسه روی گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه آن قسمت کلیک کنید .

در مرحله دوم تمام اطلاعات خواسته شده را باید به صورت کامل و صحیح وارد نمایید .

اطلاعاتی که برای پرسش محرمانه و پاسخ آن وارد می کنید را حتما به یاد داشته باشید زیرا برای تغییر گذرواژه نیاز می باشد .
در قسمت پست الکترونیک یک ایمیل صحیح وارد نمایید زیرا مشخصات شناسه به این ایمیل ارسال می شود .

در انتهای صفحه و در قسمت حریم خصوصی رابط‌های مجاز را بر روی گزینه ی “آزاد برای نمایندگان فروش” قرار دهید تا شرکت هاست نگار دامنه را برای شما ثبت کند سپس بر روی گزینه بازنگری کلیک کنید

۳. بازنگری و امضاء
در این مرحله اطلاعاتی را که وارد نموده اید برای شما نمایش داده می شود پس از مطالعه آنها و اطمینان از درست بودن تمام موارد و مطالعه ضوابط و شرایط ثبت شناسه درایرنیک در انتهای صفحه در قسمت” نام کامل سازنده شناسه “نام کامل خود را به زبان انگلیسی بنویسید سپس کد امنیتی موجود در تصویر را در فیلد دوم وارد کنید روی گزینه موافقم ،دریافت شناسه کلیک کنید .

به این ترتیب شناسه شما ساخته شده و میتوانید از آن جهت ثبت دامنه استفاده نمایید .

در پایان شناسه ساخته شده( که برای مثال به صورت id63-irnic می باشد) به شما نمایش داده می شود و همچنین یک ایمیل حاوی همین شناسه و پسورد آن برای شما فرستاده می شود. دقت داشته باشید که پس از دریافت این ایمیل، حتما از طریق آدرس https://www.nic.ir/Login وارد حساب خود شده وگذرواژه را عوض کنید. در غیر این صورت ، حساب کاربری شما در مدت 7 روز بسته می شود.
اگر دامنه ای به نام یک شرکت یا سازمان باشد، می بایست حتما پنل کاربری آن نیز به نام شرکت باشد و باید مدارک رسمی ثبت و نامه سربرگ برای ایرنیک ارسال گردد که پس از تایید مدارک، پنل رسمی شرکت فعال می گردد.